top of page

Спартанка

  • Милица Стијачић (I-4)
  • Jun 4, 2017
  • 2 min read

Када бих бирала где ћу и када да се родим и умрем у старом веку свакако бих изабрала живот у Античкој Спарти од 435. године пре нове ере до 372. године пре нове ере.


Спарта је била град-држава у Грчкој која се налазила на југоисточном делу Пелопонеза у долини реке Еуроте. Оставила је траг у историји Грчке захваљујући војној снази, великом броју робова као и грађанској дисциплини. У време мог рођења, 435. године пре наше ере, Спарта је стајала на челу Пелопонеског савеза, очи у очи са својим највећим непријатељем- Атином, на самом прагу уласка у Пелопонески рат. До моје 31. године, Спарта је водила тај велики рат у коме је, уз велике жртве, победила и постала водећи полис у хеленској држави. Разлог што сам изабрала живот у Спарти баш у овим годинама јесте та неприкосновеност и вођство Спарте у годинама после Пелопонеског рата. Такође, оно што ме је још привукло да изаберем Спарту јесте положај жена.


Положај жене у Спарти био је много другачији у односу на положај жена у осталим полисима Грчке. Улога жене била је да роди поптмке и продужи врсту. Спартанци су веровали да жена мора бити јака да би родила јаке и здраве потомке. За Спарту се говорило да је једини град у Грчкој где су жене владале мушкарцима. Спартанске девојчице училе су да читају и пишу, жене су имале право на образовање и учествовале су у спортским такмичењима. Надметале су се у бацању копља, диска, трчању, а као девојчице учествовале су у Гимнопедији са дечацима. Важно помена је и то да је прва жена победница Олимпијских игара икада била Спартанка.


Када напуне 18 година Спартанке су се удавале, што се разликује од обичаја других градова да удају девојке са 15 година. Такође, бирање супружника било је искључиво одговорност особе која треба да се венча, а не њених родитеља. Жене су биле слободне, могле су се лагано облачити и излазити ван куће што је супротно многим цивилизацијама тог доба. Уколико би постале мајке-удовице, што је због сталних ратова била неретка појава, биле су поштоване и третиране подједнако као мушкарци и по смрти мужа наслеђивале би мужевљево богатство, па је било периода у историји ове војне силе у којима су жене поседовале већину земљишних поседа. Спартанке су због слободне природе биле омиљене у хеленском свету, а биле су познате и по својој лепоти.


Сматрам да је живот жена у Спарти упркос свим ратовима на том подручију био леп, и надам се да бих уживала бивајући Спартанка.

Comments


bottom of page