top of page

Са пуно храбрости изменио људска размишљања и интересовања, отворио нове могућности и донео нова саз

  • Наталија Врањеш (III-4)
  • Jun 3, 2017
  • 2 min read

Кроз људску историју прошло је небројено значајних теоретичара и научника, који су евидентно утицали на њен даљи ток. Један од њих је и Никола Коперник.


Никола Коперник, рођен 1473., а преминуо 1543. године, био је пољски астроном, математичар, правник, лекар и економиста. Као једна од најистакнутијих личности самог почетка новог века, Коперник је студирао на престижним универзитетима у Болоњи и Кракову. Иако свестрани научник и један од највећих противника цркве у 15. и 16. веку, и сам он је студирао теологију. До краја живота се посветио свештенству, и уредио опсерваторијум из ког је посматрао небеска тела. Тако је настало његово најпознатије дело, 'О кружењу небеских тела', и одређује једну од најважнијих прекретница у историји човечанства: уводи хелиоцентричну теорију и тврди да Земља није равна плоча око које се окрећу сва остала небеска тела, насупрот општеприхваћене геоцентричне теорије, и тиме појачава сам значај науке, нарочито астрономије. Овом теоријом се уписао на списак непријатеља римокатоличке цркве, која није могла ни да појми да је Земља округла и да се окреће око Сунца, што је Коперник закључио, те његова књига бива стављена на неславни Списак забрањених књига.


Један од највећих умова ренесансе свој траг је урезао дубоко у надолазеће векове. Иако је живео у научно-регресивном друштву, усудио се да јасно и гласно пркоси тада најутицајнијем извору људских схватања-цркви. Иако је због тога био кажњен, донео је револуционарно откриће која умногоме мења даљи ток историје до дана данашњег. Сматрам овог човека једним од својих узора јер је био испред свог времена, и са пуно храбрости изменио људска размишљања и интересовања, отворио нове могућности и донео нова сазнања, која су у великој мери потпомогла развој људског друштва, до овог какво знамо данас, а неоспорно је и колики утицај ће Коперник ширити и на све будуће генерације.

Comments


bottom of page